Skafandry suche

Skafandry suche

Nurkowanie, jako bardzo pożądana dziedzina aktywności rekreacyjno-sportowej jest obecnie bardzo popularne. Warto zakupić wtedy skafandry suche https://deflouexplorerstore.com/pl/c/Suche-skafandry-trilaminatowe/25.


Środowisko nurków stale się powiększa, systematycznie zapełniając swoje szeregi nowymi, chętnymi na podwodne doznania, adeptami. Jednocześnie zmienia się także zakres, jaki najchętniej wybierają polscy nurkowie, penetracja wód Bałtyku czy schodzenie poniżej termokliny w mazurskich jeziorach, a nawet nurkowanie podlodowe, nie jest już obecnie niedostępne, nawet dla amatorów w tym sporcie. Jednocześnie nurkowanie w takich miejscach ma swoje bardzo konkretne wymagania, z których, jednym z podstawowych jest użycie skafandra suchego. Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszym rodzajem używanego skafandra, był skafander mokry, jednak od kilku lat suchar dogonił go w popularności, a są duże szanse, że także skutecznie wyprzedzi go w statystykach.


Zasadniczo używanie skafandra suchego powinno być poprzedzone odbyciem kursu nurkowania w skafandrze suchym PADI CMAS. Sam kurs jest niedługi, gdyż trwa tylko maksymalnie do dwóch dni, obejmując dwa nurkowania. Oczywiście przejście kursu nie zapewni nam magicznie wszystkich umiejętności, ale pozwoli zapoznać się z procedurami i skoryguje najgrubsze błędy. Resztę można już doszlifować samodzielnie poprzez regularną praktykę.

Skąd jednak bierze się tak duża i szybko rosnąca popularność skafandrów suchych? Głównym powodem zainteresowania skafandrami suchymi jest ogromny komfort cieplny, który udaje się zachować zarówno pod wodą, jak i już na powierzchni. Wszyscy ci, którzy nie zapuszczają się głębiej i ci, którzy dla nurkowania odwiedzają tropiki, potwierdzą, że nurkowanie w skafandrze suchym utrzymuje na odpowiednim poziomie przyjemność z nurkowania przez cały czas.

Inną, często podawaną korzyścią z zastosowania skafandra suchego jest łatwość jego nakładania. Tu jednak wypada się nie zgodzić z kompleksowością tej zalety, gdyż dotyczy ona tylko i wyłącznie skafandrów membranowych. Wszyscy ci, którzy już nabierali powietrze w płuca, aby zaprzeczyć łatwości wskoczenia w skafander neoprenowy, mają oczywiście rację.


Różnice między dwoma podstawowymi rodzajami skafandrów suchych: membranowym oraz neoprenowym są jednak dużo głębsze, niż tylko łatwość w ubieraniu. Skafander suchy neoprenowy zapewnia dużo lepszą izolację cieplną niż membrana, co wymiernie przełoży nam się na mniejszą liczbę wypełnienia pod spód. Mniejsza liczba ciuchów, to z kolei mniejszy ciężar oraz większa swoboda ruchów. Na polepszenie tej ostatniej będą też wpływać mniejsze opory pod wodą, dobrze dopasowanego skafandra neoprenowego. Przez nurków podkreślana jest także dużo większa pływalność, w razie rozszczelnienia się skafandra, jak również niższa cena.


Co zatem pozostaje dla podkreślenia racjonalności zakupu skafandra membranowego? Głównie bardzo wysoka trwałość. Skafander membranowy jest ogromnie trudny do uszkodzenia w sposób mechaniczny, jeśli jednak do jakiegokolwiek ubytku dojdzie, ciężar skafandra jest niebezpieczny, gdyż w przeciwieństwie do neoprenu nie wypływa na powierzchnię, a ma tendencje do ściągania w dół.