Czym wyróżnia się oświetlenie filmowe?

Czym wyróżnia się oświetlenie filmowe?

Oświetlenie podczas procesu filmowania odgrywa niebagatelną rolę. Jest jakby kolejnym z elementów, które, na równi z aktorami oraz scenografią panującą na scenie, po prostu grają, by zachwycić widza, podkreślić atmosferę na planie, bądź radować, jeżeli chodzi o oświetlenie filmowe http://lumensc.pl/sprzet-swiatlo-konwencjonalne.html. Oświetlenie podczas filmowania musi podlegać, tak samo jak aktorzy, scenariuszowi. Aby w pełni oddać właśnie to, co chciał w nim przekazać scenarzysta, należy przygotować tło, na którym będą oddziaływać na siebie postaci występujące. Jednak nikt, a już na pewno nie osoby, które się zajmują tego typu działaniami, nie powie, że jest to praca prosta, to z pewnością daje ona niezmierną satysfakcję podczas oglądania obrazu końcowego.

Praca nad oświetleniem wymaga współpracy pomiędzy scenarzystą, reżyserem, a oświetleniowcami. Kiedy jest na dobrym poziomie, widzowie dostają gotowy projekt w postaci filmu, bądź sztuki teatralnej, gdzie gra świateł podkreśla odpowiednio atmosferę. Jeśli widz ma się bać, oglądając twór, wtedy światło jest odpowiednio przytłumione, bądź niemal zerowe, tylko pewne elementy są nieco zarysowane w nakierowaniu na oświetlenie filmowe.


Jeśli zaś mamy do czynienia z komedią, to oświetlenie jest kolorowe, jasne, nawet podczas kręcenia w nocy. Nie mamy tu do czynienia z zimnym, pozbawionym koloru mrokiem, ale z ciepłą nocną poświatą, o lekko karmelowym zabarwieniu, która przecież każdemu widzowi kojarzy się z czymś przyjemnym i bezpiecznym. Oświetlenie podczas filmowania może się zmieniać w jednej sekundzie. Może być uzależnione z nastrojem bohaterów, bądź klimatem całego filmu, z muzyką, oraz, oczywiście, musi pasować do scenografii w odniesieniu do oświetlenia filmowego.


Zdarza się też, że oświetlenie podczas filmowania ma uwypuklać pewne elementy, natomiast ukrywać inne. Dzięki grze cieni, stosowanej bardzo często przez oświetleniowców na planie filmowym, mamy nieraz złudne wrażenie powiększenia, bądź pomniejszenia pewnych detali tak, by zabieg ten był zgodny z tym, co chciał przekazać autor. Dzięki temu widzowie mają większą możliwość skorzystać na odbiorze przekazu, podkreślonego właśnie odpowiednim oświetleniem. Ustawienie oświetlenia podczas filmowania, jak było już wspomniane, to nieraz bardzo ciężka praca wymagająca skupienia, współpracy z innymi elementami tworzącymi film, jak reżyser, scenarzysta, czy aktorzy, dogłębnego poznania istoty światła i jego wszelkich możliwych zachowań w danej sytuacji, oraz umiejętność dostrzeżenia tego, w jaki sposób owo światło i jego właściwości najlepiej wykorzystać do własnych celów. Dopiero po spełnieniu tych, i wielu jeszcze innych wymagań, mona stwierdzić, że scena nadaje się do nakręcenia.

Dawniej, aby uzyskać najlepszy efekt podczas filmowania, konieczna była praca wielu ludzi, którzy w pocie czoła ustawiali, przesuwali oraz koordynowali zmianę oraz poszczególny kąt padania światła, by stał się on najbardziej optymalny. Dzisiaj tę katorżniczą pracę w większości przejęły komputery oraz specjalistyczne oprogramowania, które potrafią przerobić obraz w taki sposób, by jego naturalne potrzeby doświetlenia jakiegoś elementu zostały niemal natychmiast podkreślone oraz zauważone.